,, ...PT. MINE , LUMEA DANSULUI S-A TERMINAT "

Forumul pasionatilor de dans clasic - practicanti (profesionisti sau amatori) dar si iubitori ai genului

Moderatori: admin1, giuliana, ella, ina

Au tinerii balerini(e) sanse de reusita ,pe plan profesional, in Romania?

DA
5
45%
NU
5
45%
NU STIU
1
9%

Voturi totale : 11

,, ...PT. MINE , LUMEA DANSULUI S-A TERMINAT "

Mesajde giuliana pe 26 Noi 2005, 09:04

Am primit permisiunea autorului de pune in pg. forumului acesta parte de corespondenta .
E TRIST. OARE CE E DE FACUT !?
-----------------------------------------------------------------------------
20-Nov-2005
,, Va multumesc pt. amabilitatea de-a ma primii si pe mine in randul celorlalti dansatori de dans clasic si neo-clasic,pe site-ul pe care-l coordonati.Din nefericire pentru mine :Lumea dansului s-a terminat. Nu m-ai doresc sa am tangente cu baletul.Am renuntat de -a mai dansa. As dori sa precizez si eu cate ceva despre mine,deoarece n-am cu cine discuta, (... ) si fara a pierde ceva as dori sa va povestesc un mic fragment din ceea ce a insemnat baletul pentru mine. La virsta de 8 ani am vazut pe canalul de televiziune tvr1 un film documentar despre viata lui vaslav nijinsky.MI-am dorit mult sa dansez ca el si la un moment dat am simtit pe scena un fior din ceea ce probabil a simtit si el..Acum acest vis s-a terminat..Am fost un elev eminent al liceului de coregrafie din cluj dar sansa aceasta a fost doar temporara. am dansat in balete mari alaturi de mari coregrafi. a fost ca un vis..Cum spunea marele coregraf francez Frances Vigano..citez...Un dansator de balet este un mic Dumnezeu;;inchei citatul...a fost odata ,acum la virsta asta am 26 de ani simt ca am obosit sa mai dansez..am primit un post de coordonator coregraf la un centru cultural .L-am refuzat deoarece n-au conditii necesare de-a manifesta o astfel de activitate..Nu mai am nimic care sa mai ma retina in Rominia..Un coleg de-al meu dansator la Instambul mi-a gasit de lucru la un restaurant din Turcia..Asta este viata mea..Am lucrat 15 ani in domeniul coregrafic si voi sfarsi intr-un restaurant turc ca si chelner..Cam trist ,dar asta este viata...Cu cel mai mare respect va doresc atit dumneavoastra cat si tuturor cunostiintelor d-voastra o cat mai lunga cariera in domeniul artistic pe care-l prestati. Am sa mai tin legatura cu D-voastra si am va sa ajut in limita posibilului cu materiale coregrafice pe care le detin din lumea coregrafica..[ muzica clasica ,casete video, echipament] Mie nu-mi mai sunt de folos. "
-------------------------------------------------------------------------
26-Nov-2005
,, ....N-am nimic impotriva, pentru a posta e-mailul anterior pe care vi l-am trimis pe pagina de forum (... ).Probabil va fi o invatatura de minte pentru altii ... ''

Cu stima si respect! Al d-voastra Daniel
-------------------------------------------------------------------------

ASTEPTAM AICI COMENTARIILE si MESAJELE VOASTRE PT. DANIEL . POATE CHIAR SOLUTII :!: :?:
giuliana
moderator

Locaţie: Bucuresti

Mesajde ella pe 30 Noi 2005, 10:36

Am citit mesajul lui Daniel si mi-au venit in minte versurile melodiei lui Florin Chilian

,, LUMEA MEA SE FACE PRAF / TE ROG , AJUTA-MA / TE ROG ,RIDICA-MA ''

Fii tare Daniel ! ,,RIDICA-TE! "
ella
ella

Locaţie: bucuresti

Mesajde ina pe 01 Dec 2005, 12:03

Nu stiu ce s-a intamplat cu Daniel.
Nu pot si nu am dreptul sa-l judec (ca de altfel pe nimeni).
Fiecare stie cel mai bine ce e in sufletul lui si intre cei patru pereti ai lui, dar ... uneori credem ca stim ce e mai bine pt.noi, dar ne inselam.
Se spune : Da-mi Doamne ce am nevoie, nu ce vreau eu ! - o vorba din batrani.
Totusi .... copil fiind (cand cheful de joaca primeaza oricarui alt gand) sa-ti doresti sa fii ca Nijinski ptca. l-ai vazut la TV., cred ca inseamna f.mult, cred ca spune ceva.
De aceea a si urmat aceasta cariera plina de sacrificii.
Dar ... (daca nu e vorba de un accident fizic care sa-l impiedice sa mai danseze), de ce sa abandonezi, mai ales cand ai simtit "sfanta scandura a scenei" sub picioarele de abur ale balerinului din tine ?
De ce dupa ce ai trait minunea, vraja, sa vrei, la doar 26 de ani, sa abandonezi ?
Ca e aiurea in tara asta si ca orice profet e alungat din tara lui ? Nu e singura meserie de care cei care ne conduc isi bat joc. E adevarat ca poate cei ce fac arta simt acest lucru de 10 ori mai profund, mai greu, mai adanc, datorita sensibilitatii lor. Dar gandeste-te la un chirurg care lucreaza cu viata omului, nu cu plastilina, nu cu saiba, nu cu aluatul, nu cu matura. Daca greseste, e fatal ! El nu are nevoie sa greseasca ! Oricine altcineva, in orice meserie, poate gresi (mai mult, sau mai putin), el NU. Si uneori face 8-10 operatii pe zi, cand acasa are un copil caruia ii trebuie rechizite si mancare si jucarii si leafa lui e cat sa-si cumpere sireturi. E doar "bugetar" !
Sau dupa 6 ani de facultate ultra grea + 5 ani de rezidentiat in specialitatea aleasa ... isi cauta loc de munca. Adica devine somer dupa 11 ani de pregatire speciala. Bravo statului roman !
Si un judecator - tot "bugetar" (grea si responsabila meserie si asta, ca lucrezi cu libertatea omului), care are 40 de dosare intr-o zi. Si fiecare dosar arata ca "Fratii Karamazov" de gros. Nici n-apuci sa citesti unul intr-o zi, dar sa-l mai si judeci !
Sau un profesor ..., sau un inginer ...
S.a.m.d. !
N-am nimic cu nimeni si respect orice munca, dar am ajuns aiurea de tot cand vezi ca o fosta femeie de serviciu care a avut "responsabilitatea" de a da cu matura are aceesi pensie cu un fost inginer care a avut "responsabilitatea" de a face corect calcule si de a pune materiarul care trebuie si unde trebuie pt. ca o cladire sa nu cada la cutremur si sa nu moara oameni. Eh ? Ce zici ? Super treaba !
Poate e problema banilor (un salariu de mizerie), dar cred ca Turcia nu e o solutie. E degradant sa fii soricel dupa ce ai fost elefant ! Iar printre straini, oricat de bine ai fi platit, tot un strain esti si nu vei fi niciodata acasa. Incearca sa afli ce simt cei plecati din tara !
Inca o data, daca nu e vorba de un accident fizic care te impiedica sa mai "zbori", eu cred ca n-ar trebui sa abandonezi aceasta magica "plutire" - baletul.
ina
moderator

Multumesc mult d-na Rizescu Giuliana

Mesajde vnijinski pe 09 Ian 2006, 18:27

Am fost plecat o perioada scurta in strainatate ,in Turcia mai exact. D-nei si d-lui Rizescu as dori sa le adresez in primul rand La Multi Ani si un an cat mai inbelsugat si creativ in domeniul care-l presteaza.Ar fi mult de scris despre activitatea mea coregrafica,deoarece am colaborat cu multi coregrafi,atit din Europa cat si din America si Asia.Schimband opinii si explicatii fundamentale coregrafice cu acesti ilustrii zburatori ai scenei,am preluat experienta,pt,profesiunea in care am continuat pina anul trecut.
M-am reintors acasa deoarece n-am putut suferi ospitalitatea turca si m=ai ales mancarea.Fara a face discriminare etnica sau rasiala,pot afirma ca Turcia este o tara minunata,dar lipseste ceva acolo...Nu stiu ce,dar sigur lipseste ceva.Atit scriu momentan...sunt f extenuat. Oricum va multumesc tuturor care acceseaza acest site Sarbatori Fericite si un sincer La Multi Ani chiar si acum dupa ce au trecut sfintele sarbatori.Imi pare sincer rau d=na Giuliana ca n=am putut accesa m=ai devreme site=ul.Sper sa mai pot accesa cat mai des internetul si de=a putea continua a dezbate probleme legate de coregrafia academica.

Va multumesc tuturor!
Cu stima si respect!
Al d=voastra Daniel
vnijinski

Locaţie: Aiud

Mesajde admin1 pe 12 Ian 2006, 08:32

Bun venit acasa Daniel !
Te asteptam cu vesti noi si ,,bune".
Speram sa participi cat mai mult la ,, viata forumului nostru''
Multumim pt. urari. Un 2006 bun si pt . tine
admin1
administrator

Re: ,, ...PT. MINE , LUMEA DANSULUI S-A TERMINAT "

Mesajde andreeap66 pe 23 Mar 2010, 12:31

De multe ori am cumparat din America diverse lucruri. Intotdeauna utilizez serviciul gratuit de la Viaddress.com pentru a face cumparaturi din Statele Unite deoarece acestea ofera o adresa virtuala gratuita in SUA , astfel incat sa poti face cumparaturi de la orice comerciant din Statele Unite ale Americii sau de la orice vanzator online din America, Viaddress iti aduce acasa pachetele.

Inregistrarea pe http://www.viaddress.com este gratuita. Veti primi un e-mail cu adresa dvs. SUA instantaneu. Puteti, de asemenea, sa cumparati produsele dorite fara comision în cazul în care vanzatorul din SUA nu accepta carti de credit internationale. Este foarte util! Puteti verifica: http://www.viaddress.com
andreeap66

Înapoi la Lumea dansului: BALET ... balet